Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Ma sem értem, hogyan fordulhatott elő, hogy a hitelszerződés orosz oldalról került először nyilvánosságra. Interjú.
„Ezek a szerződések nyilvánosságra kerülnek, vagy ismét orosz honlapokat kell böngészni, hogy megismerjük a tartalmukat?
Ma sem értem, hogyan fordulhatott elő, hogy a hitelszerződés orosz oldalról került először nyilvánosságra. Az eddig aláírt két szerződést (a nukleáris együttműködésről szóló megállapodás és a hitelszerződés – a szerk.), a magyar kormány kötötte az orosz kormánnyal, tehát kormányközi megállapodások. Azok a szerződések viszont, melyeken most dolgozunk, magánjogi szerződések lesznek. Ezekben a megállapodásokban olyan kereskedelmi részletkérdések vannak, melyek nyilvánosságra hozatala egyik félnek sem áll az érdekében, és ez nem is gyakorlat az iparban, hiszen rontaná a felek versenypiaci pozícióit, sértené a társaságok üzleti érdekeit.
Kik tárgyalnak ezekről a megállapodásokról?
Orosz részről a Roszatom, magyar oldalról pedig a Miniszterelnökség és a hozzá tartozó társaságok tárgyalnak. Így a Paks II. szakemberei is segítik a munkát.
Tehát akkor a szerződéseket a nemrégiben a Miniszterelnökséghez került MVM Paks II Zrt. írja alá a Roszatommal?
Egyelőre még tárgyalunk arról, kik lesznek az aláíró felek. De az biztos, hogy magánjogi szerződések lesznek, mert erőmű építéséről van szó, amit egy társaság egy másik társaságnak épít.”